ربات معاملاتی ارزدیجیتال چیست و چگونه کار میکند؟

ربات‌های معاملاتی ارزدیجیتال(Crypto trading bots)، ابزارهای نرم‌افزاری خودکاری هستند که با استفاده از پارامترهای از پیش تعیین‌شده برای مدیریت خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کسب سود طراحی شده‌اند.

ربات معاملاتی ارزدیجیتال چیست و چگونه کار میکند؟

ربات معاملاتی ارزدیجیتال چیست؟

ربات‌های معاملاتی ارزدیجیتال(Crypto trading bots)، ابزارهای نرم‌افزاری خودکاری هستند که با استفاده از پارامترهای از پیش تعیین‌شده برای مدیریت خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کسب سود طراحی شده‌اند.

این ربات‌ها معمولاً داده‌های مختلف بازار مانند قیمت، حجم، سفارش‌ها و بازه‌های زمانی را تحلیل و پردازش می‌کنند. این اطلاعات برای تنظیم دقیق پارامترهای عملیاتی و همسو کردن آنها با استراتژی ها و اهداف تجاری خاص استفاده می شود.

ربات‌های معاملاتی نه تنها در بازار کریپتو، بلکه در بازارهای مالی سنتی نیز رایج هستند. آنها فاقد احساسات انسانی (مانند ترس و طمع) هستند که اغلب مانع تصمیم گیری های معاملاتی منطقی میشوند. علیرغم اینکه ربات های معاملاتی بر اساس تنظیمات برنامه ریزی شده طراحی شده اند، اما راه مطمئنی برای کسب سود نیستند و همچنان برای عملکرد بهینه باید نظارت و اصلاح شوند.

در این رابطه بخوانید‌ :

ربات معاملاتی ارزدیجیتال چگونه کار میکند؟

ربات معاملاتی ارزدیجیتال بر اساس طیف وسیعی از شاخص‌ها و پارامترهای بازار از پیش تعیین شده‌، معاملات انجام می‌دهند. باتوجه به تکنولوژی ربات و استراتژی معاملاتی آن، این پارامترها ساده یا پیچیده هستند.

از رایج ترین پارامترها میتوان به شاخص های بازار مانند میانگین متحرک، شاخص قدرت نسبی (RSI)، باندهای بولینگر و واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD) اشاره کرد. همچنین حجم معاملات، قیمت، بازه زمانی و داده های دفتر سفارش از دیگر پارامترهای بازار هستند. پس از تنظیم این پارامترها، ربات معاملاتی بی وقفه و بدون دخالت انسان بازار را رصد می کند.

این نقاط داده برای تصمیم گیری های تجاری بسیار مهم هستند و توسط معامله گران به دقت نظارت می شوند. زمانی که شرایط بازار با پارامترهای از پیش تعیین شده هماهنگ شود، ربات معاملات را به صورت خودکار انجام می دهد.

ربات معاملاتی کراس میانگین متحرک

یک ربات معامله‌گری بر اساس استراتژی کراس میانگین متحرک، که از دو میانگین متحرک مختلف استفاده می‌کند، برای معامله در بازار بیت‌کوین تنظیم شده است. وقتی که میانگین متحرک سریع از بالای میانگین متحرک آهسته عبور می‌کند، سیگنال خرید داده می‌شود. در عوض، وقتی که میانگین متحرک سریع از پایین میانگین متحرک آهسته عبور می‌کند، سیگنال فروش داده می‌شود. این ربات به طور مداوم قیمت بیت‌کوین را نظارت می‌کند و در صورتی که شرایط از قوانین تنظیم شده (مثلاً عبور میانگین متحرک سریع از میانگین متحرک آهسته) برقرار شود، به طور خودکار سفارشات معامله را انجام می‌دهد.

استراتژی‌های محبوب

استراتژی‌های محبوب متعددی وجود دارد که معامله‌گران در ربات‌های معاملاتی کریپتو خود استفاده می‌کنند:

همچنین بخوانید : http://nipoto.com/tether

معاملات ترند

ربات‌هایی که از این استراتژی استفاده می‌کنند، خطوط روند را دنبال می‌کنند. زمانی که قیمت روند صعودی دارد، خرید می‌کنند و زمانی که قیمت روند نزولی دارد، می‌فروشند.

بازگشت به میانگین

این استراتژی مبتنی بر احتمال آماری است که قیمت یک دارایی در طول زمان به میانگین (متوسط) خود بازگردد. اگر قیمت به طور قابل توجهی از میانگین منحرف شود، ربات با فرض بازگشت قیمت به میانگین، معاملات را انجام می دهد.

آربیتراژ

ربات های آربیتراژ از تفاوت قیمت یک ارز دیجیتال در بین بازارهای مختلف استفاده می کنند و به سود میرسند. به عنوان مثال، اگر یک ارز دیجیتال با قیمت بالاتری در یک صرافی نسبت به صرافی دیگر فروخته شود، ربات می‌تواند آن را از صرافی ارزان‌تر خریداری کند و برای سود آن را در صرافی گران‌تر بفروشد.

بازار ساز

ربات‌های بازارساز سفارش‌ خرید و فروش را ایجاد می‌کنند تا از اهتلاف قیمت بین این دو سود ببرند. این ربات‌ها معمولاً روی ارزهای دیجیتال با نوسان کم و با حجم بالا کار می‌کنند.

نوسان گیر

هدف این استراتژی معاملاتی پرکاربرد، کسب سود از تغییرات کوچک قیمت ارزهای دیجیتال است. در استراتژی نوسانگیری، برای استفاده به موقع از فرصت ها به سرعت بالایی نیازدارید بنابراین ربات میتواند کار را برای شما راحت کند.

استراتژی شکست

وقتی قیمت از محدوده مقاومت یا حمایت عبور کند اغلب برای مدتی در آن جهت ادامه خواهد داد که به آن شکست یا breakout گفته میشود. در این استراتژی، ربات زمانی وارد معامله می شود که شکست را شناسایی کند.

معامله مومنتوم

در این استراتژی ارزهای دیجیتالی که روند صعودی قوی دارند (یعنی دارای شتاب هستند) را خریداری کرده و به محض اینکه نشانه‌هایی از بازگشت قیمت ظاهر شد، آنها را بفروشید. برای شناسایی این موقعیت ها می توان از شاخص هایی مانند RSI یا MACD استفاده کرد.

معامله معکوس

برخلاف معاملات مومنتوم، معاملات معکوس شامل شناسایی زمانی است که قیمت یک ارز دیجیتال در شرف تغییر جهت است. این معمولاً با جستجوی الگوها و شاخص‌های فنی انجام می‌شود که نشان می‌دهد بازار بیش از حد خرید شده یا بیش از حد فروش است.

معاملات مبتنی بر اخبار

برخی از ربات‌ها برای اسکن عناوین اخبار برای اطلاعاتی طراحی شده‌اند که ممکن است بر قیمت یک ارز دیجیتال تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر یک ربات خبری از یک مشارکت بزرگ مربوط به یک ارز دیجیتال خاص را شناسایی کند، ممکن است آن ارز دیجیتال را خریداری کند و انتظار افزایش قیمت آن را داشته باشد.

میانگین هزینه دلار

این یک استراتژی است که در آن یک ربات بدون در نظر گرفتن قیمت، مقدار دلار ثابتی را در یک ارز دیجیتال خاص در فواصل زمانی معین سرمایه‌گذاری می‌کند. با گذشت زمان، این امر می تواند منجر به خرید ارز دیجیتال با هزینه متوسط شود، از این رو این نام را به خود اختصاص داده است.

ربات معاملاتی ارزدیجیتال چیست و چگونه کار میکند؟ - تصویر 2

مزایای استفاده از ربات معاملاتی

اجرای خودکار

ربات‌های معاملاتی می‌توانند فرآیند معاملات را به صورت خودکار انجام دهند، این ویژگی در بازار ارزهای دیجیتال که 24 ساعت هفته باز است، بسیار مفید است. آنها می توانند بازارها را رصد کرده و معاملات را به صورت شبانه روزی و بدون دخالت انسان انجام دهند و زمان بیشتری برای معامله گران ذخیره کنند.

رفع ترس و طمع

معامه در بازار هالی مالی استرس زا و مهیج است و ممکن است درنتیجه این شرایط تصمیم گیری های تکاننسنجیده ای گرفته شود. با این حال، ربات‌های معاملاتی صرفاً بر اساس منطق عمل می‌کنند و احساسات انسانی را از معادله حذف می‌کنند. در نتیجه تصمیم‌گیری های معاملاتی منطقی‌تری میگیرند.

سرعت عمل

ربات های معامله گر می توانند پس از شناسایی فرصت مناسب بلافاصله معاملات را انجام دهند. این سرعت عملیات در بازار ارزهای دیجیتال که سرعت معاملات به شدت بالا است و قیمت ها در چند ثانیه تغییر میکنند، بسیار حیاتی است.

تحلیل بازار

ربات های معامله گر می توانند مقادیر زیادی از داده ها را در چندین بازار به طور همزمان تحلیل کنند، این امر برای یک انسان معامله گرد غیرممکن است. این ویژگی به ربات ها کمک میکند فرصت های معاملاتی مناسب را شناسایی کنند. این درحالی است که ممکن است یک انسان معامله گر فرصت ها را دست بدهد.

بک تستینگ

در بسیاری از ربات‌های معاملاتی امکان بک تستینگ backtesting وجود دارد. یعنی قبل از اینکه با پول واقعی وارد سرمایه گذاری شوند، استراتژی‌های معاملاتی خود را با داده‌های قدیمی بازار تست میکنند تا از سود ده بودن آن استراتژی مطمئن شوند.

مدیریت ریسک

ربات‌ها را می‌توان برای محدود کردن ریسک با تنوع بخشیدن به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف و تنظیم دستورات توقف ضرر برنامه‌ریزی کرد، که به طور خودکار از موقعیتی برای محدود کردن ضررهای احتمالی خارج می‌شوند.

ریسک ها و محدودیت ها

علی‌رغم مزایای نام برده شده، استفاده از ربات‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال خطرات و محدودیت‌های بالقوه‌ای دارد که آگاهی از آنها ضروری است.

نوسان بازار

ارزهای دیجیتال به داشتن نوسانات قیمتی معروف هستند. اگرچه ربات‌های معاملاتی می‌توانند به سرعت تغییرات را شناسایی کرده و به آنها واکنش نشان دهند، اما ممکن است همیشه نتوانند سقوط‌ها یا جهش‌های ناگهانی بازار را پیش‌بینی کنند یا آن را مدیریت کنند، مگر اینکه به طور خاص برای این کار برنامه‌ریزی شده باشند.

نیاز به نظارت دارند

ربات های معامله گر باید دائما نظارت شوند تا از کارکرد صحیح آنها مطمئن شد. تنظیمات نادرست، اشکالات نرم افزاری یا … می تواند مشکلاتی مانند انجام معاملات ناخواسته یا از دادن فرصت های مناسب را به وجود آورند.

نیازمند دانش تحلیل تکنیکال خوب

راه اندازی و تنظیم ربات معاملاتی نیازمند دانش فنی پیشرفته است. استفاده حداکثری از ویژگی‌های یک ربات مستلزم درک استراتژی‌های معاملاتی پیچیده و توانایی تنظیم صحیح آنها در ربات است.

ریسک امنیتی

از آنجایی که ربات‌های معاملاتی معمولاً نیاز دارند به حساب صرافی ارزدیجیتال شما دسترسی داشته باشند، اگر رباتی که استفتده میکنید به خطر بیفتد، جساب صرافیتان نیز به خطر می افتد. بنابراین فقط از ربات های معاملاتی قابل اعتماد و ایمن استفاده کنید.

هزینه‌ها

در حالی که برخی از ربات های معاملاتی رایگان هستند، اما برای برخی دیگر باید هزینه بپردازید. بنابراین حتما این هزینه ها را هنگام محاسبه سود احتمالی لحاظ کنید. برخی از ربات ها نیز هزینه تراکنش دارند یا باید اشتراک آنها را تهیه کنید.

ریسگ های قانونی

در حوزه های قضایی خاص، ممکن است استفاده از ربات های معاملاتی غیر قانونی باشد. همیشه مطمئن شوید که هیچ کاری را خلاف قوانین و مقررات محلی انجام نمیدهید.

برای خرید و فروش ارز های دیجیتال به مارکت نیپوتو مراجعه نمایید.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/what-are-crypto-trading-bots-and-how-do-they-work/

کد مطلب: ۱۹۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها