دنیای دانلود افکت صوتی

یگر سکوت بی‌فایده است. محتواهای تولید شده بدون صدا هیچ جلوه و احساسی در خود ندارند. درست است که طرح و رنگ به تنهایی می‌تواند گویا باشد.

دنیای دانلود افکت صوتی

با این حال این افکت صوتی است که بدون تصویر رنگ و بوی باران، غرش رعد در آسمان یا حتی نوازش نسیم در یک ظهر بهاری را در ذهن مجسم می‌کند.

قرار است با افکت‌های صوتی بیشتر آشنا شوید. دنیای آن‌ها را بهتر بشناسید و بدانید با کدام محتوا، چه جلوه‌ای مخاطب بیشتری جلب می‌کند. پس این مقاله را تا انتها بخوانید.

افکت صوتی چیست؟

افکت‌های صوتی یا جلوه‌های ویژه سمعی در واقع عناصری خام از صداگذاری هستند. این صداها روی کلاژها و ویدئوهای مختلف استفاده می‌شوند و به آن‌ها بعد و شخصیت می‌بخشند. افکت صوتی نام‌های مختلفی دارد. صدای خام، آواپرداز، جلوه ویژه سمعی و….

در گذشته برای ساخت این افکت‌ها از نوارهای حلقه حلقه و ضبط صداهای مختلف روی آن‌ها استفاده می‌شد. همچنین تکنولوژی آن قدر پیشرفته نبود که بتواند انواع صداها را به صورت مصنوعی تولید کند.

امروزه با پیشرفت‌های گسترده در علوم مختلف مخصوصا هوش مصنوعی شاهد شگفتی در زمینه صداگذاری هستیم. افکت‌های صدایی که تنها با کمک علم و تکنولوژی و بسیار ساده تر از نیاکان خود با هر موضوعی ساخته می‌شوند.

افکت های صوتی به چه کار می آیند؟

کاری که صدا با یک تیزر تبلیغاتی ساده می‌کند، هزاران متن و نوشته نمی‌کنند. یک تاخیر به جا، بالا و پایین شدن صدا، تغییرات فرکانس و کارهای ساده دیگر تاثیری شگرف بر مخاطب دارد. برای همین تاثیرها و اهمیت آن در صنایع مختلف، افکت‌های صوتی به وجود آمده‌اند.

در صنعت فیلم سازی و تدوین فیلم‌ها افکت‌های صوتی می‌توانند احساس مدنظر را منتقل کنند. یک افکت مانند زوزه باد هنگام پخش صحنه تاریک جنگل، حس ترس و دلهره را به خوبی منتقل می‌کند. صدای شکستن شیشه هنگام حرکتی ناگهانی حس شوکه شدن دارد. تمام حس‌های یک فیلم از طریق افکت‌ها اتفاق می افتد.

این افکت‌ها به راحتی می‌توانند روی مخاطب تاثثیر بگذارند. چه دانلود بهترین افکت های صوتی برای تدوین یک فیلم سینمایی باشد چه یک تیزر تبلیغاتی، همواره می‌توانید با انتخاب مناسب بهترین نتیجه را بگیرید.

انواع افکت های صوتی

افکت‌‌های صوتی با توجه به نوع کاری که قرار است انجام دهند به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

  • جلوه‌‌های صوتی ویژه: آن دسته از افکت‌ها هستند که در فیلم‌های سینمایی هنگام پخش جلوه‌‌های ویژه به القای احساسات مختلف کمک می‌کند. همانطور که بخش قبل گفته شد، مثلا برای حس مرموز بودن از صدای شب در جنگل استفاده می‌شود.
  • صداهای ایزوله: صداهای جدا شده مانند زندگی واقعی که در بخش‌هایی از فیلم‌ها به کار می‌روند. مانند صدای بوق ماشین، صدای قدم زدن، صدای ترافیک و…
  • صداهای فولی: که توسط هنرمندان معمولا بازآفرینی می‌شود مثلا با ریختن نمک روی طبل، صدای باران تولید می‌شود.
  • افکت صوتی پس زمینه: این افکت‌ها برای داستان سرایی و درگیر کردن مخاطب در حس و حال محتوای تولید شده مناسب هستند. به‌طوری‌که مخاطب می‌تواند خود را در میان محتوا و وسط داستان تصور کند.

هر افکت صوتی با توجه به هدفی که دارد در پروژه مخصوص به خودش به کار می‌رود.

افکت صوتی - تصویر 2

افکت صوتی چه مزیتی دارد؟

هنگامی که قصد دارید نوع خاصی از صدا را به محتوای خود اضافه کنید، افکت‌ها موهبت هستند. بدون آن که ابزار تولید طبیعی آن صدا را داشته باشید، تنها با یک کلیک می‌توانید یک صدا به ویدیو اضافه کنید.

در دنیای گسترده و متنوع افکت های صوتی، برای هر محتوا یک افکت وجود دارد. از صداهای آرامش‌بخش به عنوان پس زمینه گرفته تا صدا قاشق چنگال برای غذا خوردن، صدای ترافیک، جنگ و…. تمام این افکت ها را می توانید در سایت سیجی کوک ببینید. حتی می توانید از این سایت موسیقی بی کلام تبلیغاتی دانلود کنید. برای داستان سرایی خود زیر صدا انتخاب کنید و برای فیلم تازه خود افکت جلوه های ویژه بگذارید.

افکت های صوتی برای زمانی که می خواهید یک عنصر از صحنه که حضور ندارد را اضافه کنید به کار می آیند. این مزیت باعث می شود تا تولید کننده برای ساختن افکت مناسب به دردسر نیفتد.

همچنین به کمک این افکت های صوتی می توانند واقعیت را شبیه سازی کنند. به عبارت دیگر وقتی یک صحنه از محتوا در حال پخش است، با ترکیب صدا و تصویر همه چیز واقعی به نظر می رسد. این در حالی است که اگر همین صوت و تصویر را جداگانه بشنوید و ببینید، احتمالا هیچ چیز درک نخواهید کرد.

افکت صوتی در نرم افزارهای مختلف

یکی دیگر از مزایای مهم افکت های صوتی قابلیت استفاده از آن ها در هر سیستم و دستگاهی است. فرقی نمی کند که پشت یک سیستم قدرتمند با نرم افزاری قوی نشسته باشید یا یک گوشی در دستتان باشد. با دانلود افکت های صوتی از سیجی کوک می توانید در هر دستگاهی محتوای خود را مجهز به صدا کنید.

معمولا فرمت افکت های صدا FLAC یا WAV است. با این حال لازم نیست نگران باز شدن فایل در نرم افزارها شوید. همه این صوت ها در هر نرم افزاری قابل اجرا هستند. امروزه حتی بیشتر نرم افزارها مخصوصا نرم افزارهای موبایلی خود افکت های صوتی متنوعی دارند. با این حال اگر افکتی که به دنبال آن می گردید را در خود نرم افزار پیدا نکردید، با یک سرچ ساده در دنیای نت حتما آن را خواهید یافت.

جمع بندی

با پیشرفت‌های سریع بشر در علم و تکنولوژی و با حضور پروفایل‌های مجازی سریع مانند اینستاگرام دیگر ویدئوها و محتواهای بصری و متنی به تنهایی کافی نیستند. این صفحات مجازی به زندگی روزمره سرعتی می‌بخشند که حتی افراد را تنبل بار می‌آورد.

مخاطبانی که قرار نیست بیش از چند ثانیه پای محتوا بنشینند و سریع به سراغ محتوای بعد می‌روند. به همین سبب باید بتوانید مخاطب را کنجکاو نگه دارید و او را مجبور کنید تا انتهای محتوای شما بماند.

افکت‌های صوتی یکی از ترفندهایی است که به کمک آن می‌توانید به این هدف برسید. برای این کار باید صدای مناسب با محتوای خود را دانلود کنید و به‌راحتی روی ویدئو یا متن خود سوار کنید. به‌طوری‌که خواننده یا بیننده با دیدن آن تمام احساسات مدنظر شما را حس کند.

کد مطلب: ۲۸۰
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه

تازه ها